reklama

Potrebuje futbal viac srandu alebo videorozhodcov?

Diskutuje sa o tom v týchto dňoch všade. Videorozhodcovia vo futbale. Vcelku niet nikoho, kto by ich vo futbale, aspoň pri gólových sporných situáciách, nechcel. Vyzerá to tak, že vedenie FIFA je jediné, ktoré sa tomuto kroku vzpiera, ale bohužiaľ, vedenie FIFA je jediné, ktoré s tým môže niečo spraviť. Z nejakého dôvodu si FIFA myslí, že sa im podarilo dostať futbal do dokonalého štádia vývoja a tu treba prestať vymýšľať a nechať to tak. Ako keby si evolúcia povedala, že preformuje kačicu na vydru a v polovici si to rozmyslela. „To vyzerá celkom dobre… Nechám to tak.“ Vtákopysk by vám o tom mohol rozprávať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Nechápem, prečo by sa mal prirodzený vývoj v oblasti rozhodovania zastaviť práve teraz. A vývoj to je, o tom niet pochýb. Ak sa vyberieme po časovej línii späť, určite narazíme na bod, keď v športe žiadny rozhodcovia neboli. V úplných počiatkoch napríklad tenisu, určite nikto nesedel na vyvýšenej stoličke a rátal skóre. Napokon, bolo by to zbytočné – tenis bol v úplných počiatkoch najmä doménou európskych kráľovských dvoroch, a ak hrá kráľ, čo už tam chcete rozhodovať? Rozhodca by aj tak len mohol skonštatovať, že “jeho Veličenstvo malo pravdu, out to nebol, 40:0, a určite to out nebude ani pri ďalšom podaní, takže to máme game, set and match, thank you very much”. Henrych VIII. dal popraviť dve svoje manželky. Má vôbec zmysel zaoberať sa tým, čo by asi spravil rozhodcovi, ktorý by proti nemu nahlásil chybu nohou pri podaní?

Rozhodcovia sa, predpokladám, zjavili na scéne s úpadkom moci monarchov a príchodom parlamentnej demokracie. Hráči začali mať neprirodzený pocit rovnosti a dožadovali sa určitej férovosti pri posudzovaní herných situácií. Vo futbale sprvoti riešili sporné situácie kapitáni družstiev, zväčša pokojnou diskusiou a dohodou. Naivky. Veď im to ani dlho nevydržalo. Po nejakom čase dospeli k názoru, že bude lepšie priviesť si so sebou akýchsi sekundantov, ktorí budú posudzovať hru spoza postrannej čiary, jeden za každý tím. Neskôr sa prizval ďalší rozhodca, tentokrát neutrálny, postupne sa pridávali ďalší a dnes sme v európskom futbale pri počte štyridsaťšesť alebo štyridsaťsedem, čím sa ale, ironicky, nezvýšuje presnosť rozhodovania, ale skôr pravdepodobnosť zlyhania ľudského faktora. Ak chce NASA vyslať sondu na Mars a niekto navrhne, že by ju mala v pilotovať opica, zrejme sa ozvú námietky, že to je predsa len trochu riziko. Predpokladám, že bude nasledovať návrh, aby sa skúsil počítač. Samozrejme ak v miestnosti nie je predstaviteľ FIFA, ktorý by zrejme nesmelo dvihol ruku a navrhol opíc osem.

Nikto presne nevie, prečo sa FIFA videorozhodcom tak vehementne bráni. Je niekoľko možností. Tá najcynickejšia je stará dobrá korupcia. Možnosť ovplyvňovať zápasy by sa poriadne scvrkla. Je to ako keby si pouličný škrupinkár zobral so sebou do práce iba jednu škrupinku. Alebo ako kúzelník, ktorý by za seba na javisku nainštaloval obrovské zrkadlo.

Ďalšia možnosť, ktorou sa FIFA oháňa asi najviac, je stará dobrá tradícia. Taký drastický zásah technológie do futbalu by mohol nenávratne zmeniť ducha hry. V určitom zmysle majú pravdu. Len si spomeňme aké škody napáchalo zavedenie narkózy do tradičnej chirurgie, alebo zavedenie dôkazov do súdnych procesov. Hon na čarodejnice dnes už nie je ani spolovice taká zábava, ako býval, keď ste mohli tvrdiť, že vás obžalovaná zmenila za pomoci temných síl na ustricu, ale že už sa vám polepšilo.

Ja osobne si myslím, že skutočný dôvod, a FIFA to určite nikdy oficiálne neprizná, (aj keď si myslím, že ak by som mal pár minút s pripitým Seppom Blatterom pri pisoáry, tak by som to z neho vytiahol) je jednoducho stará dobrá sranda. Sranda proste musí byť, a čo už je zábavnejšie, ako sledovať dospelých mužov ako neveriacky vyvaľujú oči, hystericky gestikulujú a zhrkujú sa okolo rozhodcu ako okolo Ježiša, ktorý práve povedal, že má ešte dve ryby a štvrťku chleba, že sa prepočítal, sorry, tak šup, šup… Neviem, či si niekto z tých hráčov uvedomuje, že sa zatiaľ nepodarilo presvedčiť jediného rozhodcu, aby zmenil svoje rozhodnutie, a ak si to uvedomujú, tak je to o to obdivuhodnejšie – ten pocit, že “teraz sa to určite podarí, len keby sa nám podarilo dostať sa k nemu bližšie… “

Je isté, že videorozhodcovia vo futbale sú len otázkou času. Bohužiaľ, futbalisti, tak isto, ako muži, ktorí kedysi čakali na liek na poruchy erekcie, si dovtedy ešte chvíľku poplačú nad svojou bezmocnosťou.

Fero Sklenár

Fero Sklenár

Bloger 
  • Počet článkov:  65
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Myslím, že sranda sa dá robiť zo všetkého. Nesrandujem. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu